První pomoc a zásady bezpečnosti
K bezpečné jízdě potřebuješ nejen řádný výcvik, ale také vhodné oblečení a navíc různé nezbytné doplňky. A stejně tak je nutné vědět, jak se poskytuje první pomoc. Pokaždé než vyjedeš s koněm, zkontroluj jeho podkovy a celou postroj. Obojí musí být v perfektním stavu. Je třeba také znát základy poskytování první pomoci - nejenom lidem, ale také zvířeti. Může totiž dojít k situaci, kdy tyto znalosti budeš potřebovat. Daleko snáze je zvládneš tehdy, zachováš-li potřebný klid.
Lékárnička:
Alespoň jeden jezdec ve skupině musí mít u sebe lékárničku. V té by měl být, kromě základních zdravotnických potřeb, i kopytní háček na odstraňování kamínků, které se někdy zachytí pod podkovou. Účelný je i mobilní telefon, kterým můžeš přivolat pomoc.
Být viděn!
Při vyjížďce si vždy vyber takové oblečení, které zajistí, zvláště na silnici, tvoji dobrou viditelnost. Řidiči na tebe mohou včas zareagovat a zpomalit. K tomuto účelu jsou vhodné reflexní nášivky, připevněné na rukávech nebo čepičce. Jsou dobře viditelné i za nepříznivého počasí. Na frekventované komunikaci je používej pokaždé.
První pomoc:
Uvidíš-li pád z koně, dodržuj následující pravidla. Postiženému jezdci nedovol vstát. Je-li v bezvědomí, zkontroluj jeho dech a případně mu uvolni dýchací cesty. Zraněnému nikdy nesnímej ochrannou přilbu ani čapku. Poranění hlavy nebo krku by se tím mohlo jen zhoršit! Po pádu může jezdec utrpět šok, ale také různě těžký otřes mozku. Poraněného ulož do stabilizované polohy a raději co nejdříve zavolej pomoc.
Poraněný kůň:
Někdy se může poranit také tvůj kůň. Máš-li podezření na zlomeninu, nechej ho v klidu a co nejrychleji zavolej pomoc. Krvácí-li rána, mohla být poraněna žíla nebo tepna. V takovém případě na ránu přilož tlakový obvaz, který krvácení podstatně omezí. Neprodleně však zavolej zvěrolékaře!