Westernové ježdění
Ježdění ve westernovém stylu se stává stále populárnějším téměř na celém světě. Ti, kteří si ho oblíbili, používají nespojené otěže, takže jedna z nich okamžitě slouží k vedení nebo uvázání koně. Další odlišností je pákové udidlo, umožňující účinné, i když trošku nešetrné, ovládání zvířete. Výjimkou však nejsou ani jezdci, kteří udidlo nepoužívají.
Sedlání:
Výstroj u westernových koní je odlišná. Uzda většinou nemá nánosník, otěže nejsou spojené a udidlo je pákové. Sedlo je vpředu i vzadu vyvýšené. Kromě podbřišníku má ještě pomocnou zápinku označovanou jako ,,cinch".
1. NASAZOVÁNÍ UZDY
Uzdu drž před hlavou koně a pohybem rukou dopředu mu do tlamy zaveď pákové udidlo. Rozdělené řemeny lícnic musí správně přilehnout k hlavě.
2. POKLÁDÁNÍ POKRÝVKY
Pokrývka pod sedlem dobře saje pot a chrání kůži na hřbetě před rozedřením. Kůň je vycvičen, aby při tomto úkonu stál i tehdy, když jsou otěže volně spuštěny k zemi.
3. SEDLÁNÍ
Sedlo se položí na hřbet koně. Zvedne se levý třmen a zapne se podbřišník a pomocná zápinka - cinch.
Výcvik westernového koně:
Dokonale trénovaný kůň se otočí téměř na místě, pohybuje se bezchybně do stran, ale také se okamžitě zastaví, a to i z trysku. To vše vykoná na základě nepatrných pokynů. Dobře vycvičený kůň může být využit jak ve westernovém, tak i v klasickém ježdění.